Ethernet to technika określająca budowę lokalnej sieci komputerowej. Dotyczy ona przede wszystkim określenia specyfikacji technicznej przewodów oraz przesyłanych sygnałów, wraz z protokołami przesyłu danych w oparciu o dwie najniższe warstwy modelu OSI, opisujących strukturę komunikacji sieciowej.
Kilka informacji na temat modelu OSI
Model OSI określa strukturę komunikacji sieciowej w obrębie dwóch warstw różniących się priorytetem: wysokiej- warstwa aplikacji, prezentacji i sesji współpracujących z oprogramowaniem i komunikacją z druga warstwą- niską. W niskiej warstwie znajdują się elementy odpowiedzialne za prawidłowość realizacji celu. W przypadku przewodów ethernetowych i wskazanych powyżej protokołach dwóch najniższych elementów modelu OSI mamy na myśli- łącza danych oraz fundamentalne składniki sieci obszarów mechanicznych, elektrycznych, funkcjonalnych i proceduralnych.
Poza realizacja dwóch najniższych warstw wskazanego modelu, sieć ethernet określa również system przewodów znajdujących się w sieci, która posiada cztery cechy wspólne- parametry czasowe, format ramki (4 standardy ramek ethernet różniących się długością nagłówków) proces transmisji danych a także podstawowe reguły projektowe.
W zależności od rodzaju wykorzystywanej sieci ethernet różny będzie rodzaj wykorzystywanego medium transmisyjnego. W przypadku sieci 10Mb/s wykorzystywany jest kabel koncentryczny (RG-58) o średnicy 6mm. Kable powinien znajdować się pomiędzy wszystkimi kartami sieciowymi, oraz zakończony po obu stronach specjalnym rezystorem. Parametry okablowania sieci 10Mb różnią się między sobą w zależności od typologii (magistrala/gwiazda), długości segmentu.
W oznaczeniach pojawiają się zazwyczaj określenia literowe, których klasyfikacje prezentujemy poniżej, wraz z tabelą dotyczącą parametrów medium transmisyjnego:
Ethernet UTP- skrętka nieekranowana
Ethernet FTP- skrętka ekranowana folią
Ethernet STP- skrętka ekranowana folią i siatką
Przewód STP umożliwia przesyłanie sygnałów z ograniczeniem zakłóceń przesyłanego sygnału, minimalizuje emisję zakłóceń radiowych. W przypadku wykorzystania dodatkowego ekranowania jest wykonanie jego prawidłowego uziemienia po obu stronach kabla. Brak odpowiedniego, obustronnego uziemienia spowoduje przetworzenie kabla z przesyłającego na antenowy, co znacząco pogorszy sygnał.