W czasie pracy z urządzeniami mogą wystąpić liczne zakłócenia w ich układach elektronicznych. Mogą je powodować obce pola elektryczne albo magnetyczne. Można zminimalizować te zjawisko, decydując się na odpowiednio wykonany kabel. Obecnie na rynku możemy znaleźć skrętki nieekranowane (U/UTP) i ekranowane (F/UTP i U/FTP). Kable ekranowane mogą nam pomóc rozwiązać ten problem. Przypatrzmy się im bliżej.
Kable ekranowane – czyli jakie?
Aby wyjaśnić czym są kable ekranowane należy zrozumieć, sam proces ekranowania kabli. Ekrany to specjalne oploty z miedzianych drutów, niektóre z nich mogą być dodatkowo ocynkowane. Taki rodzaj ekranowania jednak nie zawsze ma identyczną skuteczność, wszystko zależy od producenta, a przede wszystkim od gęstości krycia. Nie mniej jednak jest to bardzo dobry sposób ekranowania ze względu na giętkość i odporność na drgania. Innym stosowanym oplotem jest ten z drucików stalowym, nie tłumi zakłóceń tak skutecznie, ale znacznie poprawia mechaniczne własności przewodów. Kable ekranowane mogą być wykonane z dodatkiem folii metalizowanej, co w efekcie nazywa się ekranem elektrostatycznym. Niestety, są stosunkowo małej grubości, w związku z czym nie są 100% skuteczne, ale charakteryzują się dużą elastycznością i zajmują niewiele miejsca.
Kable ekranowane – zalety
Jeśli już wiemy na czym polega ekranowanie, warto poznać jego zalety, by zrozumieć w jakim celu się je wykonuje. Przede wszystkim kable ekranowane sprawiają, że sygnał nie jest zakłócany przez zaburzenia elektromagnetyczne pochodzące z zewnątrz. Same w sobie nie wpływają również negatywnie na pracę innych urządzeń. Kolejną zaletą jest ochrona przed zwarciami, a tym samym zapewnianie bezpieczeństwa. Kable ekranowane będą odpowiedzialne za kompatybilność elektromagnetyczną (tzw. EMC).
Kable ekranowane BITNER
Wśród standardowych kabli ekranowanych możemy spotkać się między innymi z ofertą producenta BITNER. W zależności od potrzeb, możemy wybierać wśród rozmaitych rodzajów kabli sterowniczych.
Przykładowe kable ekranowane to model Bit LiYCY 3×0,5mm2 300/300, które nadają się do zastosowań elektroenergetycznych, do pracy w systemach sterowania i sygnalizacji. Co ciekawe, bez problemu zastosujemy je w systemach komputerowych, w technice pomiarowej oraz do transmisji danych (może odbywać się zarówno analogowo jak i cyfrowo) w instalacjach elektroniki przemysłowej i automatyki.Poszczególne modele różni je od siebie głównie pole przekroju żył. W przypadku omawianego modelu jest to 0,5mm, ale może to być również 0,75mm a nawet 1,5mm. Kolejną różnicą jest ilość żył, która w przypadku BITNER może wynosić od 2 do nawet 20.
Wybierając kable ekranowane musimy się kierować ich przyszłym zastosowaniem, by były odpowiednie do stawianych im wymagań.