Instalacja alarmu w naszym domu jest bardzo dobrym pomysłem. Stanowi kosztowne przedsięwzięcie, lecz zapewnia nam wysoki poziom bezpieczeństwa. Zanim zabierzemy się za instalację alarmu warto rozeznać się w temacie i zastanowić czy chcemy zrobić to samemu, czy z pomocą specjalisty?
Powszechnie uważa się, że instalacja alarmu wiąże się nierozłącznie z remontem. Jednakże jest to myślenie błędne. Naturalnie przewód alarmowy łatwiej schować podczas grubszych porządków. Jednak współczesna technologia pozwala na zainstalowanie wersji bezprzewodowej, która jest duża łatwiejsza w montażu. Wynika to oczywiście z faktu, że instalacja bezprzewodowa nie wymaga rozkuwania ścian i zakładania profilów kablowych. Obie wersje alarmów różnią się głównie sposobem zasilania, oferują przecież prawie identyczny poziom ochrony. Drugim czynnikiem różniącym te dwa systemy jest oczywiści ich cena. System przewodowy jest dużo tańszy w instalacji i eksploatacji. Z kolei wielkim atutem wersji bezprzewodowej są akumulatory, które działają nawet do kilku lat.
W alarmach przewodowych sygnał przesyłany jest pomiędzy czujnikami a jednostką główną, co zapewnia należyty poziom bezpieczeństwa. Prędkość sygnału jest bardzo szybka, być może nawet większa niż w przypadku rozwiązań bezkablowych. Przewód alarmowy umieszczać należy w ścianie lub w ziemi, koniecznie umieszczając go w rurach kablowych. Kolejnym istotnym aspektem przy planowaniu instalacji jest rozmieszczenie poszczególnych jej elementów. Musimy zdecydować, gdzie umieścimy centralę, która steruje cały systemem, szyfratory, czujki oraz resztę podzespołów.
Centralę powinno umieścić się w najlepiej zabezpieczonym i nieoczywistym miejscu w naszym domu. Nie powinna się ona rzucać w oczy. Szyfratory pozwalające na włączanie i wyłączanie całego systemy należy umieścić w minimum dwóch różnych miejscach. Dobrym pomysłem będzie lokalizacja przy głównych drzwiach wejściowych i na piętrze. Pamiętajmy, że alarm możemy włączać codziennie, więc musimy mieć zapewniony komfortowy dostęp do szyfratora.
Z kolei czujniki ruchu dobrze jest umieścić w miejscach, w których ryzyko napadu wydaje się osiągać najwyższy poziom. Zwróćmy uwagę na to, aby ich działanie nie było zakłócone przez elementy stanowiące część wystroju pokoju, takie jak przykładowo firanki. Większość czujników działa na zasadzie zwanej PIR (passive infra red – pasywny czujnik podczerwieni). Wychwytywanie ruchu za pomocą tego systemy polega na bardzo precyzyjnym pomiarze temperatur.