Optymalna jakość dźwięku zależy przede wszystkim od naszego sprzętu audio. Jednak niezwykle ważne jest także połączenie części wchodzących w skład naszego systemu nagłaśniającego. Warto zatem poznać czym charakteryzuje się kabel audio i jakie są jego właściwości. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama kabli audio, które przeznaczone są do rozmaitych celi. Istnieją wersje przeznaczone na klientów indywidualnych na potrzeby prywatne oraz przewody niestandardowe przystosowane do potrzeb danego klienta. Kable te posiadają rozmaite parametry techniczne oraz kategorie. W dużym uproszczeniu można je podzielić na kable głośnikowe, kable mikrofonowe oraz kable instrumentalne.
Kable głośnikowe
Kable głośnikowe mają za zadanie przenieść moc ze wzmacniaczy do głośników, które to z koli przetworzą ją na sygnał elektryczny. Grubsze wersje stosuje się zazwyczaj w wypadku wyjątkowo dużych odległości, urządzeń o dużej mocy oraz zestawów głośnikowych o niskiej impedancji. Przewód z jedną parą żył używany jest zazwyczaj do zasilenia pojedynczego głośnika w trybie pasywnym, ten o dwóch parach podłączamy do wzmacniacza w trybie aktywnym dwudrożnym, natomiast kable posiadające cztery pary żył służą do obsługi większych systemów nagłośnieniowych. Najpopularniejszym przewodnikiem jest miedź, rzadziej srebro bądź miedź pokryta srebrem. Kabel audio może lecz nie musi być wyposażony w specjalne złącza. Jeżeli zdecydujesz się na ten bez złączy warto zakpić złącza bananowe przynajmniej na jeden koniec przewodu. Ułatwią one montaż oraz poprawią jakość przepływu sygnału.
Kable mikrofonowe
Kabel audio do mikrofonów nazywany jest inaczej kablem symetrycznym. Kable mikrofonowe są często przemieszczane z miejsca na miejsce, dlatego narażone są na różnego rodzaju zagięcia oraz uszkodzenia. Aby im zapobiec, przewody posiadają dwie skręcone żyły sygnałowe, które osłonięte są ekranem ochronnym. Ich konstrukcja pozwala także na przesyłanie sygnału na znaczną odległość. Oprócz tradycyjnego oplotu często stosowany jest także ekran z przewodzącego plastiku. Pozwala on minimalizować wszelkie zakłócenia. Ponadto występuje w wielu różnych kolorach, dzięki czemu łatwiej można ustalić, gdzie podłączony jest dany mikrofon.
Kable instrumentalne
Kabel instrumentalny służy do przesyłania sygnału o małej amplitudzie. Dlatego w tym przypadku także bardzo istotna jest ochrona przed wnikaniem zakłóceń. Posiada on tylko jedną żyłę. Obecnie kable instrumentalne często wyposażone są w podwójne, a nawet potrójne ekranowanie przewodu sygnałowego. Mają one zazwyczaj grubszą powłokę i sztywniejszą wewnętrzną izolacje niż przewody symetryczne. Ekran składa się z kilku lub nawet kilkudziesięciu cienkich drucików otaczających pojedynczą żyłę. Ich długość nie powinna przekraczać kilku metrów, aby zapewnić optymalną jakość dźwięku.