Kabel i zawarte w nim przewody to dla wielu osób nic nie znaczące linki, które łączą urządzenie ze źródłem. W zależności od zastosowania kable mogą być różne, a właściwie ich różnorodność jest wymagana i uzależniona od ogólnej dyrektywy zawierającej normy. Dla żółtodziobów, którzy nie tyle rozpoczynają przygodę z elektryką, co np. chcieliby samodzielnie podłączyć oświetlenie w swoim domu bez konieczności wzywania specjalisty. Ogrom kolorowych kabelków w praktyce nie jest aż taki straszny jak wygląda, wygląda zapoznać się z ich całkiem prostym i logicznym systemem oznaczenia, który dodatkowo jest intuicyjny.
Zacznijmy od tego, że kabel zbudowany jest ze specjalnie wykonanej izolacji zewnętrznej w której skład wchodzi polwinit, który jest zmiękczonym polichlorkiem winylu, który pierwotnie wykorzystywany jest do produkcji wykładzin, okładzin okiennych, drzwi, w budownictwie, w medycynie do wyrobu strzykawek, czy w przetwórstwie muzycznym do wypalania płyt gramofonowych. Zewnętrzna izolacja oznaczona jest w symbolice kabli jako Y. Wewnątrz, w zależności od rodzaju przeznaczenia kabla, ilość, jak i rodzaj przewodów może być różny. W przekroju poprzecznym wyróżniamy przewód fazowy (L), przewód neutralny (N), przewód ochronny (PE) i przewód ochronno- neutralny (PEN).
Czym jest przewód fazowy?
Przewód fazowy (L) to przewód elektryczny, którego zadaniem jest przenoszenie energii elektrycznej będąc pod wpływem napięcia fazowego podczas normalnej pracy. Jego oznaczenie przyjęto ze względu na sieć trójfazową i przyjęły one oznaczenia cyfrowe i kolorystyczne: L1- brązowy, L2- czarny, L3- szary. Napięcie fazowe, które występuje podczas pracy to wartość skuteczna napięcia występującego pomiędzy przewodem fazowym a przewodem neutralnym (N). Wartość tego napięcia jest uzgodniona z normą PN-IEC 60038:1999 przy częstotliwości 50Hz wynosi 230V.
Przewód neutralny
Wspomniany przewód neutralny to nic innego jak roboczy przewód elektryczny, który służy do przesyłania energii elektrycznej w jednofazowych odbiornikach i ma kluczowe znaczenie do prawidłowego ich funkcjonowania przy stale niesymetrycznym obciążeniu. Przewód neutralny oznaczany jest zawsze kolorem jasnoniebieskim w wiązce kabli.
Przewód ochronny
Przewód ochronny (PE) to obowiązkowy przewód elektryczny zabezpieczający przed porażeniem elektrycznym. Wyróżnić w tej kategorii możemy dwa różne przewody- uziemiający i wyrównawczy. Pierwszy z nich wyposażony jest zawsze w specjalny zacisk uziemiający z uziomem, który znajduje się w gruncie, w drugim przypadku do czynienia mamy z wyrównaniem potencjałów elektrycznych. Bez względu na rodzaj przewód ochronny, to przewód żółto-zielony.
Przewód neutralno- ochronny
Jednym z nowocześniejszych rozwiązań w sieciach elektrycznych było połączenie przewodu elektrycznego z funkcjonalnym okablowaniem zabezpieczającym. Przewód żółto-zielony został dodatkowo wzbogacony o pojedynczy, niebieski pasek lub poprzeczne obwódki w kolorze „ochronnym”.